">
OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 15.12.2014 23:50:43 

Včelárstvo Tarabík

Október
 
 

Včelársky kalendár na október

 

V októbri možno ešte posledný krát nazrieť do včelstva, aby sme skontrolovali stav zakŕmenia, príp. zhora uteplili úle. Tým najpodstatnejším zásahom však musí byť preliečenie proti klieštikovi, po tomto úkone by naša priama intervencia vo vnútri úľa skôr škodila ako prospela. Príroda je už pripravená na odpočinok a rastliny prestávajú poskytovať nektár aj medovicu. Včelstvo postupne prestáva odchovávať plod a nám zostáva veriť, že zásahmi v auguste a septembri sme zabezpečili včelstvám dostatočnú početnosť na prezimovanie.

 

Počasie a znáška

V októbri ešte kvitnú niektoré trvalky a letničky v záhradách (napr. astry).

Pokračujeme v zlepšovaní paše vysádzaním nektárodajných stromov a krov.

Vývoj včelstiev

Ďalšie zmenšovanie plochy plodu.

Príprava včelstiev na zimný odpočinok.

Prelet a orientovanie sa mladušiek v slnečných dňoch na včelnici.

Včelárske práce

Využitie pekných slnečných dní na údržbu včelnice. Na včelínoch skontrolujeme strechu a upevníme všetky uvoľnené časti, ktoré by mohli pri silnom vetre vŕzgať. Skontrolujeme podstavce a vyrovnáme ich do vodorovnej polohy.

Horné uteplenie včelstiev v severných oblastiach priedušnými materiálmi, ako je rohož, plsť, vrecovina, plátno. Na bočné uteplenie sa hodí slamená alebo trstinová rohož. Zásadne sa vyhýbame neprírodným materiálom (fólie, PVC) a nezabúdame na zásadu, že prílišné uteplenie v zime skôr škodí ako pomáha. S dokonalým uteplením počkajme skôr do jari.

Posledná kontrola stavu zásob, prípadne ich doplnenie zásobnými plástmi odobratých od silnejších včelstiev. Na vykonanie poslednej prehliadky včelstva postačí teplota okolo 14°C.

Vloženie úľovej podmetovej podložky, ak sme tak neurobili už na konci leta. Je nevyhnutnou pri kontrole spádu klieštika po zadymovaní, ako aj na zistenie stavu prezimovania včelstiev. Musí byť z pevného materiálu (ruberoid, lepenka), aby pri zvrásnení vlhkom nedošlo k upchatiu letáča. V mieste letáča je tiež dobré urobiť výstrih.

Zdravie včelstiev a dezinfekcia

Chemické ošetrenie včelstiev proti klieštikovi Varroa destructor. Vo včelstvách nájdeme ešte zaviečkovaný plod, ak chceme byť úspešný v boji s klieštikom, teba ho odstrániť. Matky sme už od septembra mohli obmedziť v plodovaní izolovaním v klietkach a odstránením horného uteplenia po zakŕmení. Október je vhodný čas na zadymovanie včelstiev prípravkom Avartin 01 B 90 (príp. postrekom Varidolom FUM založenom na rovnakej účinnej látke - amitraze). Ak po prvom preliečení padne na úľovú podložku viac ako 20 klieštikov, liečenie treba zopakovať. Klieštiky sú po zadymení len omráčené a preto ich treba hneď z úľov vybrať a spáliť, inak by sa opäť prichytili na včely. Zadymovať treba aj vtedy, keď ste použili v neskorom lete Gabon PA 92, alebo kyselinu mravčiu - tieto prípravky vedia často zradiť a je dobré sa poistiť. Overte si, či preliečujú aj Vaši včeláriaci susedia, bez plošného zásahu v rovnakom čase môže byť Vaša snaha znehodnotená reinváziou klieštika zalietavaním cudzích včiel.

Kontrola včelstiev na zvápenatenie plodu. Odstraňujeme múmie z dna úľov, pozbierame ich a spálime.

Rady spred 200 rokov

W Rigenu prehlédňi, kďe je čo chibného na Wčeľíne, abi si to zawčasu pred Zimu poprawil, ľebo pri zimném Pokoji je škodľivi Buchot.

Ai w Jasen, jako z Jaru, pri studeních mrazowích wečernajších Wetroch prestidnú Wčeľi, na poľi zmrzlé padajú pred Klát, anebo na nem jako zdrewnatené wisá zwenku, zbíraj jích Wečér, ai na druhí Ďeň Ráno, rozdúchaj w Dlane, a pusti jích do Kláta, zaplaťá ti twoje Milosrdenstvi s pilnú Prácú.

Keď Wčeľi ostatní Ráz podmeteš, zamažeš, nežádaj si lahodnu, teplu Zimu, nebo w takéjto sú oňi nespokojné, mnoho trowá z Madu. Winšuj a žádaj tuhú, ostrú Zimu; takáto, silním, z Madom opatrením Wčelám neuškodí, budú w néj cicho w Hromaďe šuščať, budú sa zahríwať, ai pre teba nechajú Madu do Jaru

/Fándly, J.: Slowenskí Wčelár, Trnava, 1802/