">
OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 15.12.2014 23:50:43 

Včelárstvo Tarabík

Marec
 
 

 

Včelársky kalendár na marec

Začína kalendárna jar, aj keď počasie je ešte nestále a prínos potravy z voľnej prírody nepravidelný. V dôsledku zvýšenia denných teplôt sa rozširuje plocha plodu a zvyšuje letová aktivita včiel. Aj pre včelára končí obdobie zimného oddychu a začína aktívna etapa včelárskeho roka.

 

Počasie a znáška

Marec je prvým jarným mesiacom, snehovej pokrývky ubúda a slnečné lúče už dopadajú kolmejšie, počasie býva premenlivé, teplé dni často strieda ochladenie.

V okolí riek a v lužných lesoch kvitnú vŕby. Ich peľ je vynikajúcej akosti a medzi prvými rastlinami poskytujú včelám aj výdatnú znášku nektáru. Najbežnejšie sa vyskytujú vŕba biela, krehká, rakytová a päťtyčinková. Ešte pred vŕbami rozkvitnú liesky a jelše.

Na lúkach kvitnú prvé jarné kvety: podbeľ, snežienka, čemerica, šafrán, scila, deväťsil, tavolín a iné.

Vývoj včelstiev

Očisťovací prelet včelstiev. V marci už zvyčajne na celom území Slovenska nastane úplný očisťovací prelet včelstiev. Včely už zalietavajú ďalej od úľa a niektorým už vidieť v košíčkoch peľové obnôžky.

Začína postupný rozvoj včelstiev. Včely ktoré prezimovali sa zapájajú do rozvoja nového včelstva. Rozloha plodu na začiatku mesiaca býva okolo 10 dm2 a ku koncu mesiaca zvykne vzrásť 5 až 7 násobne.

Včelárske práce

Zriadenie napájadla. Napájadlo umiestnime na slnečné miesto v závetrí. Aby sa naň včely zalietali, do prvých dávok pridáme cukor. Ideálne je, keď je napájadlo vyhrievané špirálou, lampou a pod., čo umožňuje odoberať lietavkám vodu č i podnecovací cukrový roztok aj pri teplotných výkyvoch.

Pozorujeme včely na letáčoch. Všímame si najmä včelstvá, ktoré čulo nelietajú. Včelstvá príliš zoslabené zimou, s nízkou letovou aktivitou alebo bezmatkové pri prvej diagnostickej prehliadke radšej spojíme. Tiež si všímame čistiaci pud - vynášanie mŕtvoliek a nečistôt von z úľa. Ak je v čase preletov ešte sneh, pred úle položíme lepenku alebo rohože, aby si vyčerpané včely nesadali na sneh a neskrehli.

Prvá jarná prehliadka slúži na zistenie stavu zásob, prítomnosti plodu a matky ako aj na dodatočné zúženie a uteplenie včelstiev. Je potrebné ju urobiť čo najrýchlejšie za teplého slnečného počasia. V predjarí nechávame včelstvu iba toľko plástov, koľko obsadá. Prázdny priestor po zúžení vypĺňame uteplivkami. Zvlhnuté uteplivky vymeníme za suché.

Podnecovanie včelstiev. Nepravidelný prínos potravy do včelstva je v niektorých rokoch vhodné kompenzovať umelými zdrojmi. Na podnecovanie využívame vyhrievané vonkajšie napájadlo, pri dlhotrvajúcom ochladení je potrebné podať teplé tekuté krmivo do úľového kŕmidla. S podnecovaním prestaneme, až kým sa nevyskytne prírodný zdroj nektáru.

Zdravie včelstiev a dezinfekcia

Jarné preliečenie proti klieštikovitosti. Účinnosť pásikov Avartinu je síce znížená, keďže vo včelstvách sa už nachádza uzatvorený plod, úroveň varroózy však predsa len zminimalizujeme. Toto ošetrenie sa považuje len za pomocné, je ho potrebné vykonať predovšetkým tam, kde nebolo z nejakých dôvodov uskutoč nené jesenné ošetrenie.

Pri prehliadke si všímame plod. Hlavne zmeny na vieč kach nás upozorňujú na to, že nieč o nie je v poriadku. Č asto dochádza k uhynutiu plodu následkom prechladnutia a hladu na súvislých, hlavne okrajových plochách plodového telesa, charakteristická je sivá až čierna farba lariev. Mor a hniloba včelieho plodu sa v tomto období ešte neprejavujú.

Často sa vyskytujú hnačky, spôsobené najmä nozémovou a meňavkovitou nákazou. Charakteristickým prejavom sú pokalené letáče, plásty a steny úľa. Včelstvá s popísanými príznakmi treba pri vhodnej príležitosti preložiť do čistého, vydenzifikovaného úľa na čisté dielo.

Rady spred 200 rokov

W teplém slunečném Dňi podmetaj Wčeľi, od čerwenéj Nemoci pošpinené prázné Šuši wirež, anebo s Truhlíkom odlož, a druhí Truhlík s čistím prázním Šušom podlož.

Slabé Wčeľi wčiľ krm madowu wonawu Mišaninu, anebo wirež druhím silním Wčelám, ale dwa Kusi madowého Plastu a daj ho hladním. Anebo spoj slabé Wčeľi z druhíma, neobanuješ.

Keď je Wčeľín nedaľeko Mlína, nech Mlinár merkuje, abi Wčeľi we Mlinice nebraľi Múčku na Nožički. Ani nech neberú Múčku z hrubích Krupow na Ringu na Predaj wiloženích, aňi inde presúšaních, abi jím od néj Mad w Kláťe neskisol.

(Jur Fándly, 1802: Slowenskí Wčelár - prvý včelársky kalendár v slovenskom jazyku)