">
Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 15.12.2014 23:50:43 

Včelárstvo Tarabík

Propolis

 

Propolis

Propolis je lepkavá živica z práve vyrastajúcich pukov drevín a kvetov, ktorú včely zbierajú, metabolicky spracúvajú a miešajú s výlučkami svojich hltanových žliaz na propolis. Pri izbovej teplote je lepkavý, v chlade krehký. Farbu má od žltohnedej, cez tmavohnedú až po hnedočervenú. Jedna včelia rodina vyprodukuje za rok asi len 3 dkg tejto látky. Včely ho používajú na utesnenie úľa, mumifikovanie predátorov v úli a zalepujú ním vajíčka viačky voštinovej.

 

Zloženie propolisu

Zloženie propolisu závisí od druhov drevín, z ktorých je živica zbieraná, teda sa líši regionálne. Dodnes z neho bolo izolovaných okolo 320 látok a mnohé ďalšie nie sú identifikované. Vďaka obsahu takéhoto množstva látok, má propolis synergické účinky, t. j. ak mikroorganizmus získa na nejakú látku z propolisu rezistenciu, je v ňom dostatok iných látok, ktoré mikroorganizmus zneškodnia.

Propolis obsahuje flavonoidy, fenolové kyseliny a ich estery, vosky a mastné kyseliny, 5-10% éterických olejov, 2-11% peľu, 17-30% včelieho vosku, 10,5% trieslovín, 41,5% živicových a balzamových látok, vitamín B1, provitamín A, vitamín PP (kyselina nikotínová) a mnoho ďalších.

 

Liečivé účinky propolisu

baktericídne – zabíja baktérie

bakteriostatické – zastavuje rast baktérií a baktéria zahynie sama (likviduje 120 druhov mikroorganizmov od 3 minút do 3 hodín)

fungicídne - likviduje 9 druhov húb (napr. Candida torulopsis, trichosporóny, mikrosporóny)

fungistatické – zastavuje rast húb a plesní

antiflogistické – tlmí zápal

antioxidačné – potláča reaktívny kyslík

antiprotoázne – pôsobí proti určitým prvokom (tropické choroby)

antitoxické – ruší účinok niektorých jedov a bakteriálnych toxínov, podporuje činnosť pečene, pankreas tvorí viac inzulínu

antivírusové – likviduje tri typy (Herpes simplex, Herpes zooster, chrípkový vírus typu C)

biostimulačné – zvyšuje imunoglobulín

lokálno-anestetické – tlmí bolesť, má 3,5krát vyšší účinok ako kokaín

dermatoplastické – podporuje hojenie rán, ekzémov, bradavíc, vyrážok, omrzlín

rádioprotektívne – pohlcuje 33% žiarenia (choroby z ožiarenia)

lieči zápal hrubého čreva, žalúdočný katar, žlčníkové kamene, žalúdočné vredy, zápal pečene, plynatosť, poruchy krvného obehu, sklerózu, migrény, kĺbový reumatizmus, paradentózu a mnohé ďalšie ochorenia

 

Nežiadúce účinky

Propolis je dotykovo alergotropný. Alergický test: niekoľko kvapiek propolisovej tinktúry nakvapkáme do podpazušia alebo na predlaktie, po hodine skontrolujeme. Alergik má miesto začervenané a bolestivé.

Pred liečbou musíme vedieť, s akými liekmi sa nesmie kombinovať.

 

 

Uskladnenie

Propolis i propolisovú tinktúru uskladňujeme v tmavých fľaškách v tme a chlade. Doba spotreby je tri roky odo dňa výroby.

 
 
TOPlist